Home > Staff > Yrd. Doç. Dr. A. Oğuz Demir
Yrd. Doç. Dr. A. Oğuz Demir
Kurucu & Başkan Yardımcısı

1982 yılında Amasya’da doğmuştur. Amasya Anadolu Lisesi’nden 1999 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümünde lisans eğitimi alan Oğuz Demir, 2007 Temmuz ayında İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret yüksek lisans programını tamamlamıştır. Italya’da University of Naples Federico II’de Ekonomi ve Finans alanında doktora hazırlık programına devam etmiş, İstanbul Üniversitesi’nde İktisat doktora programını tamamlamıştır.

2002 – 2004 yıllarında Ekonomistler Platformu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Bu dönemde bölgesel kalkınma çalışmaları, Anadolu örgütlenmesi, Avrupa Birliği ve uluslararası projelerden sorumlu olarak görev yaptı.

Aynı dönemde Turkcell Shubuo paketlerinin iş geliştirme bölümünde yarı zamanlı görev aldı ve ardından kısa bir süre İstanbul Bilgi Üniversitesi bünyesinde Avrupa Birliği Proje Geliştirme çalışmalarına katıldı. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Demokrasi ve İnsan Hakları Filmleri gösterimi projesinin hazırlık sürecini yönetti. Bu projenin ardından Anadolu’nun birçok bölgesinde odalar, borsalar, yerel yönetimler ve STK’lar ile birlikte yürüttüğü projeler için AB’den 10 milyon Euro’ya yakın kaynak sağlanmasına katkı sağlamış ve bu projelerin yürütülmesinde yönetici olarak görev almıştır.

2003 – 2004 yılları arasında Türk Demokrasi Vakfı Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu görevde Avrupa Birliği mali yardım programlarına yönelik proje geliştirme çalışmalarını sürdüren Oğuz Demir, kısa bir süre Türkiye İhracatçılar Meclisi dergisi Turkishtime’ın yayın kurulu üyeliği görevini de sürdürdü.
2004 yılında Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Proje Geliştirme Sorumlusu olarak görev yapan Oğuz Demir, hala TÜGİAD’ın çeşitli araştırma ve projelerinde görev alarak sürdürmektedir. Demir, 2005 yılı Ocak ayında İstanbul Ticaret Üniversitesi Avrupa Birliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Sekreteri olarak akademik hayata katıldı.

Bu süre içerisinde İktisadi Kalkınma ve Sosyal Atılım Derneği (İKTİSAD – Yönetim Kurulu Başkanı), Toplum ve Ekonomi Politikaları Enstitüsü (TEPE – Yönetim Kurulu Üyesi), Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Derneği (MİARGED – Yönetim Kurulu Üyesi) gibi sivil toplum örgütlerinin kuruluşuna öncülük eden Oğuz Demir, 2006 yılı Ocak ayından itibaren Ekonomistler Platformu Genel Koordinatörlüğü görevini de sürdürmektedir.

Akşam Gazetesi, TÜGİAD Panorama, İTKİB Hedef dergisi başta olmak üzere çeşitli konularda yazıları yayınlanan Demir, 2006 yılı Mayıs ayından itibaren İstanbul Ticaret Odası Gazetesi ve İTOVİZYON dergilerinde düzenli olarak AB mali yardımları ile ilgili köşe yazıları yazmaktadır. Öte yandan Oğuz Demir, 2010 yılı Kasım ayından itibaren Bloomberg HT’de yayınlanan “KOBİ Destek Rehberi” başlıklı programın da içeriğine katkı sağlamaktadır. Demir’in İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği tarafından AB Mali Yardımları ve Bölgesel Kalkınma konularında yayınlanan iki kitabı bulunmaktadır.

Oğuz Demir, yerel yönetimler, yerel yönetim birlikleri, odalar, borsalar, işadamı örgütleri, sivil toplum örgütleri ve KOBİ’ler tarafından yürütülen birçok projeye yönetici ve danışman olarak katkı sağlamaktadır. Oğuz Demir, Bölgesel Kalkınma, Uluslararası İktisat ve Yönetişim ile ilgili teorik ve pratik çalışmalarını sürdürmektedir. Oğuz Demir 2012 yılında JCI tarafından Türkiye’nin En Başarılı On Genci – Senato Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.

Demir, halen İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümünde öğretim üyesi, Ekonomistler Platformu Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Danışmanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.